Wiele osób uważa Pieniny nie tylko za najwspanialsze pasmo Karpat, ale za najpiękniejsze góry w Polsce. Fakty zdają się to potwierdzać. To tu powstał nasz najstarszy park narodowy i jest aż pięć rezerwatów przyrody. A przyroda to nie wszystko!
Wszystko, absolutnie wszystko jest tu podporządkowane przyrodzie. Natura kieruje działaniami człowieka, architekturą, nawet turystyczny biznes musi podlegać jej działaniu. Bo tu po prostu rządzą góry!
Drugie po Tatrach
Pod względem liczby turystów odwiedzających je w ciągu roku, Pieniny zajmują drugie miejsce na podium, zaraz po Tatrach. Po pierwsze decydują o tym walory przyrodnicze: klimat, krajobraz, zróżnicowany teren, a do tego świetna infrastruktura przyjazna turystom. Po drugie nie sposób się tu nudzić, bo każdy, od przedszkolaka po seniora, znajdzie atrakcje i miejsce dla siebie. Jest uzdrowiskowa Szczawnica ze słynnymi pijalniami mineralnych wód, zwanych szczawami. Są unikatowe osady turystyczne, z dawnymi pensjonatami, gdzie czas się jakby zatrzymał. Są rejsy statkiem wycieczkowym po Jeziorze Czorsztyńskim i tradycyjne spływy Dunajcem, na tratwach. Są możliwości uprawiania sportów ekstremalnych. Można zwiedzać monumentalne średniowieczne zamki wzniesione na wapiennych skałach, a za chwilę przenieść się do maleńkiego, drewnianego kościółka czy cerkwi. Można poopalać się na plaży pośród górskich szczytów, z widokiem na bryłę zamku w Niedzicy.
Raj dla piechurów
Większość osób jednak wybiera góry, by pochodzić. Pieszo pokonywać kilometry szlaków, ciesząc oczy krajobrazem, kolejnymi panoramami, a umysł satysfakcją ze zdobywanych szczytów.
Kto lubi maszerować bez tłumów, powinien wyjść na szlak o wschodzie słońca. Krótki sen na pewno zrekompensuje już pierwsza panorama… W dolinie Dunajca często zalegają gęste mgły. Na szczycie Sokolicy, która wydaje się wystawać kilkanaście metrów ponad chmury, warto zatrzymać się na dłużej. To tu, nad stromym skalnym urwiskiem rośnie słynna sosna, niestety uszkodzona podczas akcji ratowniczej z użyciem helikoptera. Żaden piechur nie przepuści podejścia na Trzy Korony – widok ze szczytu na południe wielu uważa za najpiękniejszy w polskich górach. Trasy są zróżnicowane. Osoby starsze i rodziny z dziećmi znajdą coś dla siebie, np. wędrówkę przez rezerwat Wąwóz Homole we wsi Jaworki. Zawzięty czterolatek na pewno sobie z nią poradzi i nie będzie się nudził: co chwila nad krętym potokiem Kamiona do pokonania są niewielkie mosteczki.
Na sportowo
Oprócz licznych pieszych i rowerowych szlaków, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej Pieniny oferują latem mnóstwo aktywności, nie tylko dla miłośników mocnych wrażeń. Ośrodek Arena narciarska Jaworki-Homole położony jest na styku dwóch pasm górskich – Radziejowej i Małych Pienin. Zimą panują tu znakomite warunki do szusowania, ale wyciąg krzesełkowy działa także latem, a do zjazdów warto wypożyczyć MonsterRollery, czyli terenowe hulajnogi.
Warto przybyć do Holandii, aby powitać Świętego Mikołaja
Zabytki z duszą
Na szlakach i w turystycznych miejscowościach warto zatrzymać sie na chwilę, by zwiedzić kilkusetletnie drewniane kościółki i cerkwie. Między górującymi nad Jeziorem Czorsztyńskim zamkami w Niedzicy i Czorsztynie pływają w sezonie letnim statki dla zwiedzających "Dunajec" i "Halny". Co ważne, na pokład można zabrać rowery, wózki itp.