Neoklasycystyczny gmach, w którym mieści się Biblioteka Raczyńskich to jeden z najpiękniejszych i najczęściej fotografowanych zabytków Poznania.
Poznańska Biblioteka Raczyńskich
Zlokalizowany jest przy Placu Wolności, a więc w ścisłym centrum miasta, nieopodal historycznej Starówki. Szczególnie duże wrażenie robi nocą, kiedy zostaje pięknie oświetlony, a klasyczna kolumnada niesamowicie wyeksponowana. W bezpośredniej bliskości Biblioteki Raczyńskich znajduje się równie monumentalny i robiący wrażenie budynek zajmowany przez Muzeum Narodowe, wybudowany w 1904 roku.
Gmach został wzniesiony z fundacji hrabiego Edwarda Raczyńskiego w latach 1822-1828. Biblioteka zapoczątkowała swoją działalność w 1829 roku jako pierwsza publiczna książnica na terytorium zaboru pruskiego. Księgozbiór początkowo opierał się na prywatną kolekcję hrabiego Raczyńskiego, a w kolejnych latach był sukcesywnie rozszerzany. Zajmował się przede wszystkim zbieraniem świadectw pisanej kultury polskiej, aby rodzima literatura przetrwała trudny okres zaborów i nie została zapomniana przez rodaków. Już w latach 1829/1830 rozbudowano budynek wzdłuż Alei Marcinkiewicza, a nową część przeznaczono na działalność hotelarską.
Biblioteka przestała pełnić swoje funkcje dopiero w okresie II wojny światowej. Budynek został bardzo poważnie uszkodzony w styczniu 1945 roku, kiedy Poznań wyzwalany był przez Armię Czerwoną. Zniszczonych zostało wówczas 90% znajdujących się tam woluminów. Szczęśliwie przetrwały te najcenniejsze, które zostały w porę ewakuowane przez Józefa Raczyńskiego.
Odbudowa gmachu biblioteki Raczyńskich
W 1953 roku rozpoczęto odbudowę gmachu. Biblioteka Raczyńskich jako instytucja powróciła w to miejsce natomiast dopiero w 2013 roku, kiedy otworzono całkowicie nowe skrzydło wybudowane dzięki wsparciu środków unijnych wzdłuż Alei Marcinkowskiego. Mieści się tam jedna z filii Biblioteki Raczyńskiej, a pozostałe rozsiane są po rozmaitych zakątkach Poznania.
Opisy innych atrakcji turystycznych z Poznania i okolic w serwisie https://www.poznanski.pl/.