Mimo, że trzeba mieć wystarczające zdolności fizyczne i techniczne, tak jak w przypadku każdego sportu na świeżym powietrzu, istnieją inne aspekty, które pomagają uczynić wycieczkę w góry udaną. Są one podsumowane poniżej w siedmiu punktach:
1. Planowanie wycieczki.
Dowiedz się, ile osób i jakie są ich umiejętności, jaka będzie trasa i jak długo ma trwać wycieczka (biorąc pod uwagę osobę z mniejszymi umiejętnościami lub doświadczeniem). Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych przeczytasz aktualne informacje dla podróżujących.
2. Niezbędne wyposażenie.
apy terenu, GPS lub kompas, nóż, latarka, telefon (z pełną baterią lub zapasową) i gwizdek są niezbędne.
3. Prognozy pogody.
Ale nie zadowalaj się tylko pogodą w wiadomościach. Najlepiej jest skorzystać z pomocy Państwowej Agencji Meteorologicznej i sprawdzić ostrzeżenia meteorologiczne, które podają wszystkie niekorzystne zjawiska atmosferyczne do maksymalnie 60 godzin.
4. Ubrania.
Wychodząc w góry, ważne jest nie tylko noszenie wygodnego plecaka o odpowiedniej pojemności. Ważne jest, zwłaszcza gdy trasa wiedzie przez wysokie góry, aby nie zapomnieć o czapce, szaliku, rękawiczkach i okularach chroniących przed wiatrem i słońcem, a także o odpowiednim obuwiu (w miarę możliwości zakrywającym okolice kostek) ze skarpetami pochłaniającymi wilgoć (lepiej mieć przy sobie zapasową parę). Aby nie zmarznąć (nawet latem, w zależności od wysokości nad poziomem morza), należy ubierać się warstwowo: oddychająca koszulka termiczna, odzież ochronna (również termiczna) i nieprzemakalna wiatrówka, choć dobrze jest zabrać zapasową koszulkę termiczną, jeśli przewidywany jest intensywny wysiłek, oraz jeszcze jedną ciepłą warstwę.
5. Żywność.
W zależności od intensywności i trasy konieczne jest noszenie przekąsek, aby zregenerować siły. Najlepiej jest łączyć pokarmy bogate w węglowodany proste z węglowodanami złożonymi, w celu uzyskania energii i odzyskania części zużytych zapasów glikogenu, ale które są łatwe do strawienia. Niektóre opcje to herbatniki, batony energetyczne, mieszanka świeżych i suszonych owoców oraz orzechy.
6. Pij.
Woda jest niezbędna, aby uniknąć odwodnienia, nawet jeśli jest zimno. Jeśli wybierasz się na całodzienną wycieczkę, weź około dwóch litrów płynów na osobę. Dobrym rozwiązaniem jest woda, soki owocowe rozcieńczone wodą lub napoje izotoniczne, które uzupełniają sole mineralne utracone w wyniku pocenia się, lub napoje energetyczne, które dostarczają energii, a także nawadniają organizm.
7. Apteczka pierwszej pomocy.
Osoba wybierająca się na wędrówki w góry powinna zawsze mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy zawierającą pęsetę, nożyczki, rękawiczki, pojedyncze dawki roztworu soli fizjologicznej, preparat dezynfekujący, gazę, plastry i bandaże samoprzylepne. W przypadku zwichnięć lub bólów głowy, środki przeciwzapalne lub przeciwbólowe oraz kremy do leczenia użądleń, lub ukąszeń owadów. Koc izolacyjny to kolejny podstawowy element apteczki, który pomaga zachować ciepło ciała w nieagresywnym środowisku, ponieważ w warunkach deszczowych lub ekstremalnie zimnych konieczne jest zastosowanie innych środków izolacyjnych.